kurmaca dünyada gezintiler
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

kurmaca dünyada gezintiler

forumumuzun reel politikle veya reel vesaireyle ilgisi yoktur.

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Özür Dileme Kültürü Üzerine
ilham üzerine Icon_minitimeSalı Eyl. 22, 2009 9:37 pm tarafından İnci

» Okumakta olduğumuz kitaplar
ilham üzerine Icon_minitimeSalı Eyl. 22, 2009 9:31 pm tarafından zerdalist

» İyi Cümlelerin Peşinde- BU BİR ZERDALİST FİLMİ OLABİLİR
ilham üzerine Icon_minitimeSalı Eyl. 22, 2009 9:28 pm tarafından zerdalist

» selam, ben zerdalist. istanbul'un ist'i.
ilham üzerine Icon_minitimeSalı Eyl. 22, 2009 9:17 pm tarafından İnci

» aklıma birşey gelmiyor
ilham üzerine Icon_minitimeSalı Eyl. 22, 2009 9:16 pm tarafından İnci

» Yakında Kanatlarım Çıkacak
ilham üzerine Icon_minitimeCuma Tem. 17, 2009 3:09 pm tarafından Aral

» her gün yazacak iyi bir cümle olmayabilir. biz iyi cümleleri ömrümüz boyu uzun bekleyeceğiz.
ilham üzerine Icon_minitimePtsi Tem. 06, 2009 11:36 pm tarafından Aral

» İLGİSİZ KONULARDA MASKULEN YANILGILAR VE GERÇEKLER
ilham üzerine Icon_minitimePtsi Tem. 06, 2009 11:30 pm tarafından Aral

» ben darbeye darbe demem; darbe benim olmayınca! (honduras deneyimi)
ilham üzerine Icon_minitimePtsi Tem. 06, 2009 9:16 pm tarafından zerdalist

En iyi yollayıcılar
zerdalist
ilham üzerine I_vote_lcapilham üzerine I_voting_barilham üzerine I_vote_rcap 
İnci
Aral
solitude
bedreddin(em)
hanımağa
Şahin
yâdigar
rodya

ilham üzerine

3 posters
YazarMesaj
zerdalist
Admin
zerdalist

ilham üzerine Empty
MesajKonu: ilham üzerine   ilham üzerine Icon_minitimePtsi Ara. 08, 2008 1:20 pm

İLHAMIN NE’LİĞİ ÜZERİNE
“Bize bir şeye başlamak için ilham gelmesi gerektiği söylenmemeli.
Eylem, her zaman ilham üretir.
İlham nadiren eylem üretir.”
Frank Tibolt
Yazmakla uzaktan yakından ilgilenen herkesin karşısına koşulsuz çıkan ve herkesin üç aşağı beş yukarı bir yarı tanrı edasıyla bahsettiği büyülü kelimedir. Bazen her şeyi paklayandır. Bütün beceriksizliği, sabırsızlığı, yırtılıp atılan kâğıtları, yazı odasında bir yere konulamayan elleri-kolları, boş odada atılan voltaları, devrilen kahve fincanlarını, okunan türlü türlü kitabı, umudu, umutsuzluğu, kafa karışıklığını, vesaire yazının ortaya çıkışının bütün sancılarını görmezden gelen, üzerini bir kar örtüsü gibi örten, olduran, ele avuca gelmez yazı tanrısıdır. Öyle görülür ki, yazının ortaya çıkışının tek sebebidir. Yazar her ne yazmışsa ilham geldiği için yazmıştır. Gerisi laf-ı güzaftır. Söylemeye bile değmez.

İlhamın gelmemesi ise bir yazarın en büyük handikabı olarak görülür. İlham her zaman gelmez. Her yere de gelmez. İlhamın gelişi, çok beklenen aşk telefonu gibidir. Bu telefon geç gelebilir. Bu telefon hiç gelmeyebilir. Ama telefon geldiğinde orda olmak zorundasınız. Beklemezseniz –doğal olarak- hiç gelmez.
Oysa kimi büyük yazarın da belirttiği gibi yazarın gerçek gücü, ne olduğu ve ne zaman geleceği pek belirsiz ilhamda değil çalışma ve sebattadır. Yazarın öncelikli bir derdi olmalıdır. Bu derdinden muzdarip olmalıdır. Ve yazı kendisini dayatmalıdır. Yazarlık için Orhan Pamuk “iğneyle kuyu kazmak” deyimini kullanır ve şöyle der: “Benim için yazarlığın sırrı, nereden geleceği hiç belli olmayan ilhamda değil, inat ve sabırdadır. Türkçedeki o güzel deyiş, iğneyle kuyu kazmak bana sanki yazarlar için söylenmiş gibi gelir.”
Yazmak, insanın içindeki gizli karaktere ulaşma çabasıdır. O karakteri oluşturan âlemi sabırla, inatla yıllarca uğraşarak keşfetmesidir. Bir odada kalemle, kâğıtla, kitaplarla, kocaman bir evrenle, kurgularla baş başa canının sıkılması, bu sıkıntıdan yepyeni kurgular derlemesidir. Yazmak ilhamı da hafife almamaktır. İlhamın yazı tanrısı olmadığını bilmek ama geldiğinde de yazıya bir ışık düşürmesini sağlamaktır.
Yazmak ilhamın olmadığı zamanlarda da iyi işler çıkarmaktır. Kuyudan tavşan değil, istediğini bulmak, bulamadığında kuyuya bıraktığı tavşanı tekrar ve tekrar çıkarmaktır. İllüzyonların sahteliğini de katarak gerçek bir evren kurmaktır.
İlham, eylemin peşi sıra gelir. Eylem her zaman öndedir. Tarihteki büyük atılımlar her zaman sebatla çalışanların eseridir. Yerçekimini bulan filozofun kafasına elma düşmesi efsanesi de safsatadan ibarettir.
Tamam, ilhamın, içsel vahyin, feyzin rolü tabi ki yadsınamaz. Ama büyük atılımların kaynağının insanın alın terinde gizli olduğunu da yadsımamak gerekir. Aksi takdirde bu yazıyı yazmak için en iyi yer bir ağaç gölgesi olurdu ki o zaman sırt üstü uzanıp doğayı seyre dalar, kesinlikle yazıyı yazmaz, saygıdeğer hocama, “çok bekledim ama napayım, ilham gelmedi” der, kompozisyondan da muhtemelen sıfır alırdım.
Oysa bu yazıyı yazmak için bayağı kafa patlattım. Okuduğum bütün kitapları yeniden düşündüm. Yazdığım her satırı niçin ve nasıl yazdığımı tekrar tekrar sorguladım. İlham beklemekten sıkılıp eyleme koştuğum zamanları tekrar yaşadım. İlhamın ele avuca gelmez, mistik bir şey olduğunu, istediğim zaman gelemeyeceğini, ama bir ömür ilham beklerken istediğim her şeyin tıpkı ilham gibi elimden avucumdan kayıp gideceğini, elimde avucumda olanı sımsıkı tutmam gerektiğini, elimde olmayan için çalışmam gerektiğini de öğrendim.
Yeteri kadar çalışıldığında ortaya mutlaka bir şey çıkar. Ama yeterinden daha çok beklediğinde dahi ilham gelmeyebilir. O zaman olmayacak seçenekleri –en azından şimdilik- elemeli ve mevcut seçeneklerin en iyisine gelinmelidir.

http://yazyazbitmez.benimforum.org
İnci
Admin

karakter
1.alan:

ilham üzerine Empty
MesajKonu: Geri: ilham üzerine   ilham üzerine Icon_minitimeSalı Ara. 30, 2008 10:25 pm

METİN ÜZERİNE BİR İKİ NOT

- Eylem denince aklıma ilk olarak söylem geliyor. Eylem söylem tutarlılığı filan.

- Eylem'i ilhamla birlikte hiç düşünmemiştim. Demek, yeni bir şiire başlamak için, yalnızca " başlamak " yeterli. İlham ardından gelir. Bazen öyle olabileceği, hep öyle olacağı anlamına gelmemeli.

- Bir de o şiiri anımsattı : " Yaşadım ve bildim. Madem ki bildim, öyleyse eyleceğim" Yaşamanın ve bilmenin ardılı olarak eylem. Böylesi daha keskin ve daha kesin gibi geldi.
Şahin

Şahin

karakter
1.alan:

ilham üzerine Empty
MesajKonu: Geri: ilham üzerine   ilham üzerine Icon_minitimeÇarş. Ara. 31, 2008 10:39 pm

Hayyam ne diyordu? "Bana yıldızlarımı ve şarabımı verin. İstihbarat başkanlığı size kalsın."

ilham üzerine
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Özür Dileme Kültürü Üzerine