kurmaca dünyada gezintiler
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

kurmaca dünyada gezintiler

forumumuzun reel politikle veya reel vesaireyle ilgisi yoktur.

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Özür Dileme Kültürü Üzerine
masumiyet müzesi Icon_minitimeSalı Eyl. 22, 2009 9:37 pm tarafından İnci

» Okumakta olduğumuz kitaplar
masumiyet müzesi Icon_minitimeSalı Eyl. 22, 2009 9:31 pm tarafından zerdalist

» İyi Cümlelerin Peşinde- BU BİR ZERDALİST FİLMİ OLABİLİR
masumiyet müzesi Icon_minitimeSalı Eyl. 22, 2009 9:28 pm tarafından zerdalist

» selam, ben zerdalist. istanbul'un ist'i.
masumiyet müzesi Icon_minitimeSalı Eyl. 22, 2009 9:17 pm tarafından İnci

» aklıma birşey gelmiyor
masumiyet müzesi Icon_minitimeSalı Eyl. 22, 2009 9:16 pm tarafından İnci

» Yakında Kanatlarım Çıkacak
masumiyet müzesi Icon_minitimeCuma Tem. 17, 2009 3:09 pm tarafından Aral

» her gün yazacak iyi bir cümle olmayabilir. biz iyi cümleleri ömrümüz boyu uzun bekleyeceğiz.
masumiyet müzesi Icon_minitimePtsi Tem. 06, 2009 11:36 pm tarafından Aral

» İLGİSİZ KONULARDA MASKULEN YANILGILAR VE GERÇEKLER
masumiyet müzesi Icon_minitimePtsi Tem. 06, 2009 11:30 pm tarafından Aral

» ben darbeye darbe demem; darbe benim olmayınca! (honduras deneyimi)
masumiyet müzesi Icon_minitimePtsi Tem. 06, 2009 9:16 pm tarafından zerdalist

En iyi yollayıcılar
zerdalist
masumiyet müzesi I_vote_lcapmasumiyet müzesi I_voting_barmasumiyet müzesi I_vote_rcap 
İnci
masumiyet müzesi I_vote_lcapmasumiyet müzesi I_voting_barmasumiyet müzesi I_vote_rcap 
Aral
solitude
bedreddin(em)
hanımağa
Şahin
yâdigar
rodya

masumiyet müzesi

4 posters
YazarMesaj
zerdalist
Admin
zerdalist

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimePtsi Ara. 08, 2008 4:19 pm

masumiyet müzesi 239610

En son zerdalist tarafından Ptsi Ara. 08, 2008 6:45 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
http://yazyazbitmez.benimforum.org
zerdalist
Admin
zerdalist

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimePtsi Ara. 08, 2008 6:23 pm

not: 4-5 ay önce tutulmuş notlardan...

masumiyet müzesini okumaya başladığımda şunu düşündüm: globalizm bu demek. bambaşka coğrafyalarda, bambaşka dillerde, aynı kitap eşzamanlı çıkıyor ve biz kanepelerimizde uzanıp aynı kitabın sayfalarını çevirip heyecanlanıyoruz, üzülüp seviniyoruz..

şimdi bu kitabı başka arkadaşlarımın da benimle eşzamanlı ama farklı mekan boyutlarında okuyor olduklarını biliyorum. bir seviniyorum...
zerdalist
Admin
zerdalist

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimePtsi Ara. 08, 2008 6:33 pm

sayfa28: orhan pamuk'tan hala biz iz yok.

ve tam da bu cümleyi yazıp kitaba döndüğümde sanki bu cümleyi mutlaka yazmam gerekiyormuş gibi iki şey gerçekleşti.

1. şey: 28.sayfa bitmeden orhan pamuk'tan bir iz gördüm. bir vazonun alınışı, kullanılışı ve bugünü, sıradanlığa hapsolmuş bir hava ve umursamazlıkla anlatılıyordu. kısa bir biçimde...

2. şey: tam o esnada telefonum çaldı. arayan sıkı bir şair arkadaşım. bir ara şiirlerimi ve yazılarımı içeren dosyamı istemişti, ben de vermiştim. aylarca bakmamış. o gece "ne okusam" diye sıkılıp kitaplara saldırırken benim dosyaya ilişmiş gözü... okumaya başlamış.. sabah saat 9.00'da bitirmiş. bana, işimi gücümü bırakıp yazmamı söyledi. söylerken heyecanlıydı. ama şiir değil, metin yazmamı söyledi. ona göre şiirim metinlerimin yanında beş para etmezmiş. gülümsedim. ve "tabi ki bunu bir iltifat olarak alıyorum" dedim. zaten başka türlü kabul etmem mümkün değil.

(onunla farklı vilayetlerde yaşıyoruz. bir haftaya kalmadan beni görmeye geldi. gece boyunca bir süreli yayında yazmam için ikna etmek istedi. kabul etmedim tabi ki... dedim, "ben sınırlarımı biliyorum. amatör kalmak istiyorum. en azından şimdilik." "bari benim için yaz" dedi. "ben kimse için yazamıyorum" dedim. gitti. pişman değilim.

___________________________________0__________________________________

En son zerdalist tarafından Çarş. Ara. 10, 2008 10:01 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
zerdalist
Admin
zerdalist

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimePtsi Ara. 08, 2008 6:37 pm

sayfa 32: kemal, füsun'u öptü.

sayfa 34: içimden gülümseyerek, "biz erkekler, kadınların dediği gibi hep aynı mıyız?" dedim. bu soruya cevap vermek gelmedi içimden.

35. sayfada kemal füsun'u bir daha görmemeye ikinci kez karar verdi. "yalan" dedim içimden.
zerdalist
Admin
zerdalist

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimePtsi Ara. 08, 2008 6:44 pm

düşündüğüm herşeyi -sansürsüz- yazmalı mıyım? yazayım en iyisi...

füsun'a o dönemde herkes arzularından ve arzularına ket vurmayacak kadar cüretili olmasından dolayı "ucuz roman" muamelesi çekmiştir.

şimdi belki de eskisinden daha da "ucuz" bakarlar.

ben nasıl bakıyorum? bunu yazmayacağım ama şunu söyleyeyim: "insanlar yeşerdiği tarladan bir öz taşır" belki... yani şartlardan büsbütün azat olamaz çoğu zaman...

__________________________________0___________________________________

40. sayfanın ortalarında füsun: "hayatım boyunca tezgahtar kalırım diye mi korkuyorsun?"

---> sizce de bu söz füsun'a fazla değil mi? klasik ergen cüreti mi yoksa? bence çok pişmiş bir cümle.. füsun, onsekizinde oysa...Smile

gerçi zaten bu tür cümlelere filmlerde ve kitaplarda rastlanır..
zerdalist
Admin
zerdalist

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimeC.tesi Ara. 13, 2008 8:32 pm

kararlılık: ne kötücül kelime!
...

sonra çok yorgundum, uyudum.

sabah 54. sayfaya uyandım. bazı kısımlar bana çok banal geldi.

61. sayfada evlilik dışı ilişkiye atfedilen cesaret ve modernliği, sırf öylesine söylendiği için yadırgadım. sonra orhan bendeki bu huzursuzluğu farketti mi nedir, bu kelimeyi kullandığına pişman olduğunu söyledi ve sayfa 63'te farkettim ki "tıfıl" füsun, "kaşar" kemal'den çok daha zeki, çalışkan ve -ne olursa olsun- daha ahlaklı.

(füsun'u sevmeye başladım. kemal'in yaptığı gibi sadece bacaklarını değil.)

60. sayfadan beri orhan pamuk'un kaleminin sayfalar boyunca gezindiğini hissediyorum. kelimeler yavaş yavaş çıkıyor ortaya. fısıltıyla söylenir gibi... -daha evvel de demiştim- iz bırakıyor...

devamla:

aşkının aldığı boyutu ilk füsun itiraf ettiği için oyunu o kaybetmişti.

(füsun söylediği gibi anlamıştım, ne kötü)

tecrübesiz füsun (ya da öyle sanıyoruz), daha içten davranarak oyunu baştan kaybetti işte.

(kemal'i boğmak geliyor içimden)
zerdalist
Admin
zerdalist

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimeC.tesi Ara. 13, 2008 8:36 pm

sonra:

şimdilik aklıma birşey gelmiyor. aklıma kocaman bir kitapla ekmek arası bir aşk geliyor.

hayat, beni yolda bırakıver.

sayfa 98: (saat 11.19: birazdan okula gitmek için hazırlanacağım. füme takımın altına beyaz gömlek çok mu klasik kaçar? kaçsın. Smile )

"sana bir daha yalan söylemeyeceğime yemin ederim."

(bu sözün içtenliğine hep inanacağımı ama tutulmayan sözlerin varlığına pek de şaşmayacağımı çok derinden hissediyorum.)
zerdalist
Admin
zerdalist

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimeC.tesi Ara. 13, 2008 8:42 pm

116. sayfadan itibaren çok sıkılıyorum. ben bu nişan merasimini sevmedim. hakiki olmayan şeylere hep canım sıkılır. bir de füsun'da kaldı aklım.

144. sayfada füsun gelmedi. kemal ne kadar beklediyse de gelmedi.

(tam da o sayfada kemal'in müstehak olduğunu düşündüm.)

185. sayfada kemal, füsun sandığı gölgelerle oyalanıyor.

(kemal'den -şimdilik- hoşnutum. acı çekmeyi öğreniyor. ve acısını sahiplenmeyi.)

200'lü sayfalarda kemal tam bir salak ve zavallı.

eskimiş şeylerle avunamıyor bile.

227 sayfa: soğuk ve yalnız kasım günleri.

(kemal umutsuz vaka)

ve bu romanda neden rakı dışında içki yok?

orhan bunu kesinlikle bilerek yapıyor. ama rakıyı en çok sevdiğinden değil. başka birşey var ama ne?

242. sayfa:

sibel: insanın nişanlısını ortada bırakması normal mi?

243. sayfa:

sibel: aşk, dengi dengine sanatıdır.

(türk filmleri hariç)

kemal: bu türk filmlerine inanıyorum.

244. sayfada şarap içildi. (yazılmaya değerdi)
zerdalist
Admin
zerdalist

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimeC.tesi Ara. 13, 2008 8:49 pm

247. sayfada: kemal'in fuaye'den çıkıp, merhamet apartmanında füsundan kalma eşyalarla teselli bulmaya çalışmasından sıkıldım.

(aynı sayfa da nişan bozuldu.)

248. sayfada kemal'in babası öldü. şoför çetin efendi ağlamaklı. çetin efendiye içten üzüldüm. böyle adamlarda beni hayran bırakan büyülü bir sıradanlık vardır. saat gibi.

259. sayfada füsun mektup yazmış. (339 gün sonra) kemal ağabey diye başlamış....

buna bir sigara yaktım.

261. sayfada: füsun evliymiş. şaka gibi. (aslında bunu tahmin ediyordum)

üzülmedim desem yalan olur. ama sevindim de diyebilirim. ya da her ikisi de olmadı.

sonuçta: mutlu sonlara inanmıyorum.

276. sayfada: kemal sersemlik yaptı. füsunlara gitti. (ama şaşırmadım.)

280. sayfada: mutluluk, insanın sevdiği kişiye yakın olmasıdır yalnızca.

bir ara, çok uzun bir ara ben de böyle düşünüyordum. sonra kendimi çok salak buldum. değil gibi davrandım.
solitude

karakter
1.alan:

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimePaz Ara. 14, 2008 9:28 pm

Müzelik bu aşkın ''masumiyet'' i neredeydi ya da hangi sayfadaydı acaba?..
zerdalist
Admin
zerdalist

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimePaz Ara. 14, 2008 9:30 pm

aşk, hiçbir zaman masum değildir. ama bu suçlu olduğu anlamına da gelmez tabi. Smile
solitude

karakter
1.alan:

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimePaz Ara. 14, 2008 9:35 pm

Masum olmadığımızı biliyorum elbette..Ama kitabın adının masumiyet olmasıyla,aşkını ilk söyleyenin suçlu olması(Füsun) nasıl bir ironidir irdelemek isterim..
zerdalist
Admin
zerdalist

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimePaz Ara. 14, 2008 9:38 pm

buna sanırım sen cevap vereceksin. kitabı okuyalı 4-5 aydan fazla oldu. ayrıntıları unuttum bile.

ama açarsan, katılırım tartışmaya.

esasında yukarıda yazdıklarım da tartışma konusudur.

irdelenebilinir.
solitude

karakter
1.alan:

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimePaz Ara. 14, 2008 9:45 pm

Kitabı 2 günde ve toplam 9 saatte falan okudum sanırım..2.gün bugündü 1.si de dün..Ayrıntıları ben bile unuttum belki de..Amma önce kitabın adından başlamak gerekir diye düşündüm..İlk ayrıntı buydu belki de..Neden masumiyet?.İroni olsun diye mi böyle bir isim yoksa yazara göre gerçekten masum muydu bu aşk?.

İroni ise amenna,yok değilse bile bile ''masum bir aşk'' tanımı ise ne yazdığını bilmez bir yazar mı okudum bilmek isterim..
İnci
Admin

karakter
1.alan:

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimePaz Ara. 28, 2008 1:30 pm

Bitti mi otopsi zerdali ?
rodya

karakter
1.alan:

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimeC.tesi Ocak 03, 2009 11:42 am

zerdalist demiş ki:
not: 4-5 ay önce tutulmuş notlardan...

masumiyet müzesini okumaya başladığımda şunu düşündüm: globalizm bu demek. bambaşka coğrafyalarda, bambaşka dillerde, aynı kitap eşzamanlı çıkıyor ve biz kanepelerimizde uzanıp aynı kitabın sayfalarını çevirip heyecanlanıyoruz, üzülüp seviniyoruz..

şimdi bu kitabı başka arkadaşlarımın da benimle eşzamanlı ama farklı mekan boyutlarında okuyor olduklarını biliyorum. bir seviniyorum...

Daha yüksekten bakınca , yüzyıllar öncesinden gelen bir kitabı hangi ruhun hangi duygularla yazdığının hesabını yapınca daha bir seviniyor insan okurken . Ölü ruhlarla konuşabiliyorsun bir bakıma. Okuma ile ilgili tuaflıkların sonu gelmezliği ve anlık duyguların oluşmasının yapılan eyleme başka yerden bakmanın güzelliğide bu çeşitlilikte gizli olsa gerek.Her okumak başkalarınca da okundukça mı kıymet kazanıyor o da başka bir muammma . Ne çok muamma var.
zerdalist
Admin
zerdalist

masumiyet müzesi Empty
MesajKonu: Geri: masumiyet müzesi   masumiyet müzesi Icon_minitimeC.tesi Şub. 28, 2009 11:54 pm

çok muamma var. o şarkının kapısında sekiz yıl beklediği için hem saygı duyuyorum kemal'e hem de içimden "salak" diyorum. ona benim kadar salak olduğu için kızıyorum. -mu nedir?

masumiyet müzesi
1 sayfadaki 1 sayfası